شركت مهندسين مشاور افق هسته اي

جستجوی پیشرفته
جستجو در وب
سعادت بسته به كار و جسارت است. "بالزاك"
دوشنبه ٢٦ آذر ١٣٩٧
ورود اعضا
نام کاربری:
رمز ورود:
» عضویت «
پروژه‌ها و طرح‌هاي در دست اقدام

 نيروگاه‌ اتمي بوشهر

مطالعات انتخاب ساختگاه نيروگاه‌هاي اتمي

تهيه مدارك طراحي نيروگاه IR360

تهيه طرح جامع تحقيق و توسعه حفاظت راديولوژيكي در نواحي با پرتوزايي بالا

اخبار > توسعه هسته‌اي براي كويت و عربستان سعودي


  چاپ        ارسال به دوست

توسعه هسته‌اي براي كويت و عربستان سعودي

قرارداد همكاري فرانسه و كويت بين قائم‌مقام وزارت خارجه فرانسه در امور همكاري، آقاي آلين جوانت و معاون وزير امور خارجه كويت، خالد سليمان الجار‌ا... به امضاء رسيد.
اين قرارداد دو طرف را قادر مي‌سازد تا در حوزه كار‌برد غير‌نظامي انرژي هسته‌اي، از جمله توليد برق، شيرين كردن آب شور دريا، تحقيق، زيست‌شناسي، علوم ارضي و پزشكي با يكديگر همكاري كنند. همچنين بنابراين قرارداد، فرانسه كويت را در جهت توسعه منابع انساني و مديريت سوخت مصرف شده و پس‌مانده‌هاي هسته‌اي ياري خواهد رساند.
اين قرارداد دو جانبه يكي از سه قراردادي است كه به هنگام ديدار رسمي نخست‌وزير كويت، شيخ ناصر‌المحمد الاحمدالصبا از فرانسه به امضا رسيد. دولت فرانسه از اين توافق به عنوان "نمونه‌اي عيني" از تعهدي ياد كرد كه فرانسه را ملزم به در اختيار قرار دادن دانش و تجارب هسته‌اي خويش به كشورهايي مي‌كند كه در كنفرانس بين‌المللي جهت دسترسي به نيروي هسته‌اي غير‌نظامي كه در آوريل سال جاري در پاريس بر‌گزار شد، تمايل خود را براي ورود به عرصه برنامه‌هاي هسته‌اي اعلام كردند.
كويت يكي از ششمين كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج فارس مي‌باشد كه فرمان بررسي و مطالعه استفاده صلح‌آميز از انرژي اتمي را در دسامبر 2006 صادر كرد. در مارس 2009 طرح‌هاي خود را جهت بر‌پايي كميسيون ملي انرژي هسته‌اي، با همكاري آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اعلام كرد و در ژانويه سال جاري قراردادي با كميسيون انرژي اتمي فرانسه (CEA)جهت توسعه همكاري هسته‌اي و تبادل نيروي متخصص به امضاء رسانيد.
در همين اثناء قرار است عربستان صعودي مركزي راتاسيس كند، كه نقش عمده‌اي در آن حركت آن كشور به سوي بر‌پايي برنامه نيروي هسته‌اي خواهد داشت. نام اين مركز "شهرك انرژي‌هاي قابل باز‌يافت و انرژي اتمي شاه عبدا..." است كه درپي فرمان سلطنتي شاه عبدا... بن عبدالعزيز در هفدهم آوريل سال جاري تاسيس شد.
اين شهرك كه در رياض متمركز است طبق بيانيه‌اي كارهايي از قبيل: ارتقاء، پژوهش، انعقاد قراردادهاي آينده و نظارت بر فعاليت‌هاي مرتبط با انرژي اتمي را به عهده خواهد داشت.
اين نهاد همچنين به عنوان آژانس ذيصلاح، تحقق الزامات ملي را با مراجعه به عهدنامه‌‌هاي موجود و آتي كه حكومت درباره انرژي قابل باز‌يافت و هسته‌اي به امضاء رسانيده است، به عهده خواهد داشت. از ديگر وظايف آن نظارت بر كارهايي است كه به طرح‌هاي انرژي هسته‌اي و پس‌مانده‌هاي راديواكتيو مربوط مي‌شوند. هزينه اين ابتكار با بودجه دولتي تامين خواهد شد.

منبع : http://www.yournuclearnews.com/


١٣:٢٠ - يکشنبه ٢٦ ارديبهشت ١٣٨٩    /    شماره : ٥١    /    تعداد نمایش : ١٨٨٩پیوندها
سايتهاي مرتبط
نقشه سايت
تقويم همايش هاي مهم هسته اي
آمار بازدید کنندگان
بازدیدکنندگان این صفحه: 232328
بازدید کنندگان امروز: 66
کل بازدیدکنندگان: 601752
بازدیدکنندگان آنلاین: 5
زمان بارگزاری صفحه: 0/1094 ثانیه
© Ofogh Consulting Engineers. All Right Reserved. صفحه اصلي اخبار دعوت به همكاري